Our dogs on Specialty Show 2010
24.04.2010
THE NATIONAL CHAMPIONSHIP WELSH-CORGI PEMBROKE
Judges: Chris Cuthbert (Great Britain), Teresa Maddox (Great Britain)
132 entries
BOS, National Club Champion ÀNDVOL YA TVOY KUMIR (ERMYN CRÀNBERRY FROST x ANDVOL KOROLEVA MARGO) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Gurchenko I., Moscow
Best Junior, National Club Junior Champion ANDVOL ARMANI (MAPLELEAF LISIURA ALEX TREBEK õ ANDVOL VIVAT ROSSIA) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Borisova S., Moscow
HAPPY FELLA (Intermediate class), excellent 1, National Club Champion Candidate (BARWAL BUCCANEER BOY AT PEMLAND õ JANJINKS NEW ERA) Br. Great Britain, ow. Volkova M., Kursk
ANDVOL SCHASTLIVAYA SHALUNIA - excellent 1, National Club Champion Candidate (TWINAN GOLD SOVEREIGN õ ANDVOL ANKA ATAMANKA)
Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Frolova T., Balashikha
ANDVOL JACK POT very promising 4 (TWINÀN GOLD SOVEREIGN õ ANDVOL ANKA ATAMANKA) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Chebotareva O., Kursk
ANDVOL YUSTAS ALEKSU (Junior class), excellent 2, JCC (ANDVOL YA TVOY KUMIR õ DZHEMINI IRIS KIS KIS) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Solozhentseva Yu., Moscow
ANDVOL PINKERTON (Open class), ÑÑ/ excellent 2, CC (ERMYN CRÀNBERRY FROST õ ANDVOL KOROLEVA MARGO) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Shuvalova O., Moscow
ELMSMERE LIMITED EDITION (Winner ñlass), ÑÑ/ excellent 3, CC (SALVENIK STAR CHOICE õ BELROYD PEMCADER BLACK LARK OF ELMSMERE) Br. Great Britain, ow. Volkova M., Kursk
ANDVOL ULYSSES SUN SHINING (N/B) - îòëè÷íî 3 ( Champion ñlass), ÑÑ/ excellent 3, CC (TWINAN GOLD SOVEREIGN õ ANDVOL VIVAT ROSSIA)
Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Soboleva O., Moscow
ANDVOL TSAREVNA IZ SKAZKI (Intermediate class), ÑÑ/ excellent 2, CC (TWINAN GOLD SOVEREIGN õ SHERCHER LA FEMME FOR ANDVOL SAMBATUS) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Kamenskaya E., Moscow
ANDVOL FINECHAMPAGNE (Intermediate class), ÑÑ/ excellent 3, CC (ÀNDVOL YA TVOY KUMIR õ ÀNDVOL ANKA ATAMANKA)
Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Zabelina T., Podolsk
ANDVOL NENAGLYADNAYA MOYA (N/B) ( Working class) excellent 2 (TWINAN GOLD SOVEREIGN õ ANFISA HAUS DANDO) Br. Andriyanov M.& Volkova M., ow. Markova A., Pyatigorsk
ANDVOL PRINCESSA UELSKAYA ( Champion class), ÑÑ/ excellent 4, CC (ERMYN CRANBERRY FROST õ ANDVOL KOROLEVA MARGO)
Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Volkova M., Kursk
ANDVOL EMELI (N/B) (Veteran class) excellent 2 (ALLIMAC`S KALA`HARI õ SARMEN DRASTIC) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Radlov F., Moscow
Breeders competition
ANDVOL, ow. Andriyanov M. & Volkova M., Kursk Best breeder’s group
Progeny competition
Males
1. ÀNDVOL YA TVOY KUMIR, ow. Gurchenko I., Moscow Best Stud Dog
2. TWINAN GOLD SOVEREIGN, ow. Volkova M., Kursk
03.07.2010
SPECIALTY SHOW URAL PARTY, Ekaterinburg
Judge: Anneli Sutela (Finland)
30 entries
Best baby ANDVOL ZHELANNAYA DEVOCHKA (ANDVOL PINKERTON õõ ZAVETNAYA MECHTA NORD SHTORM) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Lobashova, Izhevsk
07.02.2010, ÑÀÍÊÒ-ÏÅÒÅÐÁÓÐÃ/ ST.-PETERSBURG
SPECIALTY SHOW CORGI-SIMPHONY
Judge: Beata Petkevica (Latvia)
74 entries
BOB, Best Dog, National Club Champion Candidate ANDVOL YA TVOY KUMIR (ERMYN CRANBERRY FROST õ ANDVOL KOROLEVA MARGO) Br. Andriyanov M.& Volkova M., ow. Gurchenko I., Moscow
BOS, Best Bitch, National Club Champion Candidate ANDVOL FINECHAMPAGNE (ÀNDVOL YA TVOY KUMIR x ÀNDVOL ANKA ATAMANKA) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Zabelina T., Podolsk
Best Junior, National Club Junior Champion Candidate HAPPY FELLA (BARWAL BUCCANEER BOY AT PEMLAND õ JANJINKS NEW ERA) Br. Great Britain, ow. Volkova M., Kursk
Best Puppy ANDVOL DIKAYA ORHIDEYA (TWINÀN GOLD SOVEREING x ÀNDVOL ANKA ATAMANKA) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Volkova M., Kursk
ANDVOL JACK POT very promising 1, BOS puppy (TWINÀN GOLD SOVEREIGN õ ANDVOL ANKA ATAMANKA) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Chebotareva O.
ANDVOL ULYSSES SUN SHINING (N/B) (Open class), ÑÑ/ excellent 1, ÑÑ (TWINAN GOLD SOVEREIGN õ ANDVOL VIVAT ROSSIYA)
Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Soboleva O.
ELMSMERE LIMITED EDITION Winner class), CC/ excellent 1, ÑÑ (SALVENIK STAR CHOICE õ BELROYD PEMCADER BLACK LARK OF ELMSMERE) Br. Great Britain, ow. Volkova M.
ANDVOL NIAGARA NEGRO (Open class), ÑÑ/ excellent 1, CC (TWINAN GOLD SOVEREIGN õ ANFISA HAUS DANDO) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Belohatyuk T.
ANDVOL PRINCESSA UELSKAYA – (Winner class), ÑÑ/ excellent 1, CC (ERMYN CRANBERRY FROST õ ANDVOL KOROLEVA MARGO) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Volkova M.
Breeders competition
1. ANDVOL, ow. Volkova M. Best breeder’s group
4.04.2010, Moscow
SPECIALTY SHOW LIDER & PRESTIZH
Judge: Marieann Gladstone (USA)
BOS, Best Dog, National Club Winner ANDVOL PINKERTON (ERMYN CRÀNBERRY FROST õ ANDVOL KOROLEVA MARGO) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Shuvalova O., Moscow
ANDVOL SCHASTLIVAYA SHALUNIA - (Champion class), excellent 1, National Club Champion Candidate (TWINAN GOLD SOVEREIGN õ ANDVOL ANKA ATAMANKA) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Frolova T., Balashikha
24.07.2010, Kursk
SPECIALTY SHOW CORGIS IN THE LAND OF NIGHTINGALES
Judge: Mary Davis (Great Britain)
105 entries
BOS, Best Dog, National Club Winner ANDVOL YA TVOY KUMIR (ERMYN CRÀNBERRY FROST x ANDVOL KOROLEVA MARGO) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Gurchenko I., Moscow
Best baby ANDVOL ZOLOTO MAKKENY (TWINAN GOLD SOVEREIGN x HIGHWORTH DANCE THE FLOOR) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Sidorenko R., Moscow
ANDVOL ARMANI - excellent 1, BOS Junior, National Club Junior Winner (MAPLELEAF LISIURA ALEX TREBEK x ANDVOL VIVAT ROSSIYA) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Borisova S., Moscow
ANDVOL YUZHNAYA NOCH (Intermediate class), excellent 1, National Club Champion Candidate (ANDVOL YA TVOY KUMIR x DZHEMINI IRIS-KIS-KIS) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Bakieva K., Volzhskiy
ANDVOL SCHASTLIVAYA SHALUNIA (Champion class), excellent 1, National Club Champion Candidate (TWINAN GOLD SOVEREIGN x ANDVOL ANKA ATAMANKA) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Frolova T., Balashikha
Progeny competition
Males
ANDVOL YA TVOY KUMIR, ow. Gurchenko I. Best Stud Dog
21.08.2010, Velikiy Novgorod
SPECIALTY SHOW SMILING CORGI
Judge: Jerzy Olszewski (Poland)
80 ñîáàê
BOB, Best Bitch, National Club Winner ANDVOL YUMORESKA (ANDVOL YA TVOY KUMIR x DZHEMINI IRIS-KIS-KIS) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Polikutina L., Moscow
BOS, Best Dog, National Club Winner ANDVOL ULYSSES SUN SHINING (N/B) (TWINAN GOLD SOVEREIGN x ANDVOL VIVAT ROSSIYA) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Soboleva O., Moscow
Best Junior, National Club Junior Winner ANDVOL YUSTAS ALEKSU (ANDVOL YA TVOY KUMIR x DZHEMINI IRIS KIS KIS) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Solozhentseva Yu., Moscow
Best baby ANDVOL ZOLOTO MAKKENY (TWINAN GOLD SOVEREIGN x HIGHWORTH DANCE THE FLOOR) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Sidorenko R., Moscow
ANDVOL FINECHAMPAGNE (Winners class), excellent 1, National Club Champion Candidate (ÀNDVOL YA TVOY KUMIR x ÀNDVOL ANKA ATAMANKA) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Zabelina T., Podolsk
Breeders competition
1. ANDVOL, ow. Andriyanov M. & Volkova M. Best breeder’s group
The Cup of Hearts Winner
ANDVOL GIVENCHY (N/B), ow. Volkova M.
16.10.2010, Moscow
SPECIALTY SHOW RUSSIA 2010
Judge: Astrid Lundava (Estonia)
69 ñîáàê
BOB, Best Dog, National Club Winner ANDVOL YA TVOY KUMIR (ERMYN CRÀNBERRY FROST x ANDVOL KOROLEVA MARGO) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Gurchenko I., Moscow
BOS, Best Bitch, National Club Winner ANDVOL PRINCESSA UELSKAYA (ERMYN CRANBERRY FROST x ANDVOL KOROLEVA MARGO) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Volkova M., Kursk
ANDVOL KNYAZ SERDTSA MOEGO very promising 1, BOS Baby (ELMSMERE LIMITED EDITION x ANDVOL HI FI) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Mikheeva E., Moscow
ANDVOL YUSTAS ALEKSU - (Intermediate class) excellent 1, National Club Champion Candidate, BD-2 (ANDVOL YA TVOY KUMIR x DZHEMINI IRIS KIS KIS) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Solozhentseva Yu.,
HAPPY FELLA - (Open class), excellent 1, National Club Champion Candidate (BARWAL BUCCANEER BOY AT PEMLAND x JANJINKS NEW ERA) Br. Great Britain, ow. Volkova M., Kursk
30.10.2010, Moscow
SPECIALTY SHOW THE SHEPHERD OF WALES
Judge: Stuart Magness (Great Britain)
80 entries
ANDVOL ZOLOTO MAKKENY - very promising 1, BOS puppy (TWINAN GOLD SOVEREIGN x HIGHWORTH DANCE THE FLOOR)
Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Sidorenko R., Moscow
ANDVOL AMARETTO DISARONO - (Intermediate class), ÑÑ/ excellent 1, CC (MAPLELEAF LISIURA ALEX TREBEK x ANDVOL VIVAT ROSSIYA) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Shitikova I., Murmansk
ANDVOL YA TVOY KUMIR - (Champion class), ÑÑ/ excellent 1, CC (ERMYN CRÀNBERRY FROST x ANDVOL KOROLEVA MARGO) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Gurchenko I., Moscow
ANDVOL YUMORESKA - (Intermediate class), ÑÑ/ excellent 1, CC (ANDVOL YA TVOY KUMIR x DZHEMINI IRIS-KIS-KIS) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Polikutina L., Moscow
ANDVOL FINECHAMPAGNE (Winner class), ÑÑ/ excellent 1, CC (ÀNDVOL YA TVOY KUMIR x ÀNDVOL ANKA ATAMANKA) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Zabelina T., Podolsk
ANDVOL PRINCESSA UELSKAYA (Champion class), ÑÑ/ excellent 1, CC (ERMYN CRANBERRY FROST x ANDVOL KOROLEVA MARGO) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Volkova M., Kursk
Breeders competition
1. ANDVOL, ow. Andriyanov M. & Volkova M. - Best breeder`s group
14.11.2010, Moscow
SPECIALTY SHOW STOLITSA – OSEN` 2010
Judge: Jean-Claude Klein (France)
30 ñîáàê
BOB, Best Dog, National Club Champion Candidate ANDVOL PINKERTON (ERMYN CRÀNBERRY FROST x ANDVOL KOROLEVA MARGO) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Shuvalova O., Moscow
BOS, Best Bitch, National Club Champion Candidate ANDVOL FINECHAMPAGNE (ÀNDVOL YA TVOY KUMIR x ÀNDVOL ANKA ATAMANKA) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Zabelina T., Podolsk
Best Puppy ANDVOL ZOLOTO MAKKENY (TWINAN GOLD SOVEREIGN x HIGHWORTH DANCE THE FLOOR) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Sidorenko R., Moscow
ANDVOL YUMORESKA - îòëè÷íî 1 (Intermediate class), CC/ excellent 1, CC (ANDVOL YA TVOY KUMIR x DZHEMINI IRIS-KIS-KIS) Br. Andriyanov M. & Volkova M., ow. Polikutina L., Moscow